خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

نوار عصب وعضله

     emg1

  برای پی بردن به عمکلرد اعصاب از تست نوار عصب وعضله استفاده می شود . دراین روش با عبور الکتریسیته از بدن انسان که مانند یک مولد الکتریسیته عمل می کند انتقال پیام بین مغز ودیگر اندام ها مورد بررسی قرار می گیرد . انتقال پیام بین مغز و اندام ها یک ارتباط دوطرفه است . احساس درد ، گرما ، فشار ، سرما واز طرف اندام ها به مغز و ازطریق اعصاب صورت می گیرد . از طرف دیگر مغزنیز دستورات را ازطریق اعصاب به اندام ها ارسال می کند . مهم ترین دستورات مغز دستورات حرکتی است وا گراختلالی در این بین که عمدتا به اعصاب واسط مغز و اندام ها برمی گردد ، بروز کند . باالتبع فرد با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد .

  قتی عصب کار خود را به درستی انجام نمیدهد این انتقال پیام و انتقال امواج الکتریکی دچار اختلال میشود. روشی وجود دارد که به وسیله آن میتوان شدت و سرعت و دیگر خصوصیات امواج الکتریکی که در طول عصب جریان دارند را ثبت کرد. به این روش یا تست، الکترودیاگنوستیک Electro-diagnostic testing میگویند. که یکی از راه های تست نوارعصب وعضله  است.

  تست نوار عصب وعضله به پزشک کمک می کند تا محل آسیب و شدت آن را دریابد و به این تصمیم برسد که جراحی درمراحل بعدی درمان تجویز شود یا خیر .

  یکی از کاربردهای مهم نوار عصب در بیماری های مربوط به دیسک کمر و گردن است که بعضا با عکس و MRI نیز نمی توان میزان درگیری عصب را مشخص نمود و در تصمیم گیری پزشک برای تجویزعمل جراحی بسیار موثر است . گاهی یک دیسک برای بیمار کمردرد ایجاد می کند اما بیمار کاملا بهبود می یابد اما پس از مدتی دوباره بیمار دچار درد می گردد. تعیین این مسئله که آیا این درگیری عصبی جدید است یا قدیمی با تست نوار عصب و عضله انجام می شود.

  ا اکثر افراد طبیعی در عکس ام آر آی بیرون زدگی یا پارگی دیسک دارند ولی این بیرون زدگی هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. در بیمار مبتلا به دیسک کمر هم ممکن است چند دیسک بیرون زده باشد اما کاملا مشخص نیست که کدام دیسک علائم را ایجاد کرده است. با نوار عصب و عضله، عصب درگیر مشخص می شود و محل ضایعه تعیین می گردد.

  در بیماریهائی مثل دیابت التهاب عصبی بوجود می آید که علائم شبیه به دیسک ایجاد می کند. جراحی دیسک در این حالت نه تنها اثر ندارد بلکه بیماری را بدتر می کند تست نوار عصب و عضله به افتراق این حالات کمک می کند. گاهی عصب در محلی غیر از کمر گیر افتادگی پیدا می کند مثلا عصب سیاتیک در لگن گیرمی افتد اما به کمر نیز تیر می کشد، تست نوار عصب و عضله به تعیین محل گیر افتادن عصب کمک می کند.

      مدت زمان انجام این تست

  بسته به نوع تست درخواست پزشک معالج از ۴۵دقیقه تا ۲ساعت طول می‌کشد. در موارد خاص بیشتر هم طول می‌کشد. در این‌گونه موارد بهتر است که برای جلوگیری از خستگی بیمار و پزشک انجام دهنده تست نوار عصب و عضله ، آن را در چند جلسه متفاوت انجام داد.گاهی مواقع لازم است که تست چند بار تکرار شود. یک علت این امر آن است که تغییراتی که در مراحل مختلف بیماریهای عصب و عضله در این آزمون دیده‌می‌شود متفاوت است.

  اقدامات ضروری برای بیماران در هنگام انجام نوار عصب و عضله:

  در روز انجام تست نوار عصب و عضله ،استحمام نموده ومواد زائد را ازروی پوست محل آزمون بزودایید. از استعمال هر گونه مواد آریشی و  لوسیون، کرم و یا پماد بر روی محل آزمون خودداری نمایید.

  پرونده پزشکی از جمله  کلیه آزمایشات و عکسهای رادیولوژی خود را به همراه داشته باشید .

  قبل از انجام  آزمون، انتهای اندامهای (دستها و پاههای) خود را گرم کنید .

  قبل از انجام  آزمون، دستبند انگشتر و هر شی فلزی را از اندامها خارج نمایید .

  قبل از انجام  آزمون ،موبایل و کلیه دستگاههای الکترونیک خود را خاموش نمایید .

  اگرپیس میکر قلبی استفاده می کنید پزشک خود را اگاه سازید.

  ز داروهای رقیق کننده خون نظیر وارفارین ، هپارین ویا پلاویکس استفاده می کنید ،پزشک خود را اگاه سازید.

  اگر مبتلا به بیماری ههای عفونی از جمله ایدز وهپاتیت  هستید  پزشک خود را اگاه سازید.

  اگر مبتلا به بیماری ههای خونی،  نارسایی مزمن کلیه ، نارسایی کبد و بیماری قلبی هستید پزشک خود را اگاه سازید.

  پس  از تست نوار عصب و عضله ممکن است کمی درد وکبودی در محل سوزنهاداشته باشید  ،اما این عارضه در عرض چند روز ناپدید می شود. برای کاهش درد والتهاب می توانید از ماساژ یخ یا استامینوفن خوراکی استفاده نمایید .

    دکتر فریده رفیعی بورد تخصصی طب فیزیکی وتوانبخشی ، بیماری های اسکلتی عضلانی  ، نوار عصب وعضله ، ورزش درمانی ، بیوفیدبک ، لیزر  و طب سوزنی درشیراز بلوار معالی آباد مجتمع تجاری پزشکی اهورا ط ۶ واحد ۶۷ تلفن ۳۶۳۴۱۲۷۰

  این مطلب تا کنون 8 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : نوار ,دیسک ,پزشک ,بیمار ,بیماری ,اندام ,اگاه سازید ,انتقال پیام ,بیماری ههای ,انجام  آزمون، ,برای بیمار ,
  نوار عصب وعضله

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر